Спортивні окуляри від сонця дуже відрізняються від звичайних повсякденних моделей. Їхнє головне завдання не в оздобленні та підкресленні стилю, а в забезпеченні комфортних умов для занять спортом і захисної функції.
Сонцезахисні спортивні окуляри захищають від:
- ультрафіолетового випромінювання;
- яскравого сонячного світла;
- вітру, який сушить очі;
- пилу, комах, гілок, дрібних камінчиків;
- відблисків із дзеркальних поверхонь, мокрого асфальту, фар транспорту у вечірній і нічний час - за наявності поляризації.
Які спортивні окуляри вибрати
Існує низка критеріїв, які допомагають зрозуміти, які окуляри вибрати для спорту та активного відпочинку. Насамперед це стосується розміру. Оправа має щільно сидіти на обличчі, але не здавлювати скроні. Приміряйте сонцезахисний аксесуар перед покупкою й оцініть, чи зручно вам і чи влаштовує огляд.
Вибираючи окуляри від сонця для спорту, потрібно орієнтуватися ще й на такі параметри:
- Матеріал лінз. Незважаючи на те, що на ринку в цій категорії є і скляні моделі, перевагу краще віддавати полікарбонатним. Це дуже міцний і стійкий матеріал, що не спотворює зображення, витримує падіння і потрапляння камінчиків і гілок.
- Колір лінз. Залежно від умов тренувань і змагань, а також виду спорту до кольору змінюються вимоги. Детальніше про це розповімо нижче.
- Наявність захисту від ультрафіолету UV-400. Усі спортивні окуляри повинні на 100% захищати від УФ променів, зокрема й не тоновані.
- Наявність поляризації. Вона не обов'язкова, але дуже бажана, оскільки дає можливість повністю виключити спотворення, створювані відблисками і відбивними властивостями деяких поверхонь.
- Матеріал оправи. У виробництві може бути використаний як пластик, так і метал. Однак і той, і той матеріал має бути легким, стійким до пошкоджень і гіпоалергенним.
- Форма і якість. Також перед тим, як обрати конкретні сонцезахисні окуляри для спорту, важливо перевірити, щоб оправа не закривала огляд, була без щербин і мала рівномірне забарвлення.
Також значення має і вид спорту, для якого потрібно підібрати окуляри:
- Для бігу достатньо моделі з УФ-захистом, 1-3 категорією затемнення, дужками, що щільно прилягають, з невеликою вагою - ідеально підійдуть варіанти із пластику.
- Для велоспорту краще взяти сонцезахисні окуляри з дуже тонкою або розташованою тільки у верхній частині оправою, ступенем світлопропускання 0-3, поляризаційним покриттям. Перевірте, щоб вам було в них комфортно разом із шоломом.
- Для альпіністів очевидно, які спортивні окуляри кращі: з максимальним захистом від УФ променів, поляризацією, дзеркальним напиленням, 3 категорією затемнення, у міцній пластиковій оправі.
- Для риболовлі краще вибрати вироби з поляризацією в пластиковій або металевій оправі.
- Для туристичних походів підійдуть вироби із пластику, зі звичайними дужками, широкими лінзами і категорією світлопропускання 2-3 ступеня.
Як вибрати спортивні окуляри за кольором лінз
Колір лінз визначає їхні можливості кольорокорекції. Вимоги до них змінюються залежно від умов спортивних занять:
- Жовті лінзи потрібні у вечірній час або похмуру погоду.
- Коричневі, сірі та чорні - для занять спортом удень.
- Фіолетові - для кращого визначення мішеней у стрілецьких видах спорту.
- Зелені допомагають гольфістам краще розрізняти об'єкти на полі.
У кожному окремому випадку потрібно підбирати колір і навіть відтінок індивідуально, щоб не допустити стомлення очей.
Як мають сидіти спортивні окуляри
Велике значення має, як носити спортивні окуляри, щоб вони приносили користь і для здоров'я, і для результатів у спорті. Для цього дотримуйтеся таких рекомендацій:
- Аксесуар має підходити за розміром: не спадати, не здавлювати скроні та вдало сидіти на переніссі.
- Оправа має забезпечувати хороший огляд - якщо помічаєте перешкоду, наявність якої вкрай небажана, спробуйте іншу модель.
Якщо є якийсь дискомфорт, краще розглянути інші варіанти та підібрати модель саме під вашу форму обличчя.